Pano 2.jpg

Jak zaplanować wycieczkę do Lwowa? Najczęstsze pytania i odpowiedzi przed wyjazdem do Lwowa.

Jak dojechać do Lwowa? Co zobaczyć we Lwowie? Czy we Lwowie jest tanio i czy znajdę dziewczynę we Lwowie? To tylko kilka spośród najczęściej zadawanych pytań jakie zadają osoby po raz pierwszy chcą pojechać do miasta. Baciar przychodzi z pomocą wszytkim, którzy potrzebują odpowiedzi dla najczęsciej zadawanych pytań przed wyjazdem do Lwowa!

 

Spis treści:

Jak wygląda sytuacja z koronawirusem na Ukrainie. Czy mogę wjechać do Lwowa?

Polecam obserwować wpis, w którym na bieżąco informuję o sytuacji na granicy polsko-ukraińskiej i możliwościach wyjazdu do Lwowa. Na ten moment (lipiec 2021), osoby zaszczepione mogą bezwarunkowo wjeżdząc do Lwowa, potrzebują jedynie certyfikaty potwierdzającego szczepienie oraz wykupionej polisy ubezpieczeniowej uwzględniającej leczenie na na Covid - 19. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić negatywny wynik testu (antygenowego lub PCR), zrobionego na 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę. Potrzebują również wspomnianej polisy. Przy powrocie do kraju osoby zaszczepione przedstawiają certyfikat, natomiast niezaszczepieni muszą udać się na kwarantannę, z której zwolnieni zostaną po okazaniu negatywnego wyniku na obecność Covid (minimum 7 dni po powrocie).

Jakie dokumenty potrzebuje wziąć wyjeżdżając do Lwowa?

Paszport – to podstawa. Osoby przyzwyczajone do wyjazdów w Strefie Schengen często zapominają o paszporcie, więc przypominam, że Ukraina w strefie Schengen nie jest i jeśli chcemy do Lwowa pojechać musimy mieć paszport. W związku z pandemią koronwirusa potrzebujemy też wykupić ubezpieczenie zdrowotne. Gdzie i jakie je zakupić? Napiszcie do Baciara!

Jak dojechać do Lwowa?

Jak śpiewała Renata Bogdańska:

Ja na stojąco mogę jechać, mogę w tłoku
Niech tylko wiem, że z okna ujrzę napis Lwów
Ja mogę tydzień, miesiąc, nawet i pół roku
Byle dojechać, byle móc go ujrzeć znów.

 


Do Lwowa możemy dostać się na wiele sposobów. Można dojechać pod granice Polską i przejść przez przejście nogami i zaraz zostać otoczony przez lokalnych kierowców, którzy oferują dojazd do Lwowa w „atrakcyjnej cenie”. Tutaj jednak radzę zdać się na baciarską wiedzę, by wiedzieć z czyich usług skorzystać. Do Lwowa możemy jechać pociągiem, to rozwiązanie jest szczególnie dobre dla mieszkańców Krakowa, Rzeszowa i Przemyśla. Mieszkańcy miast z lotniskami jak np. Warszawa, Wrocław, Łódź czy Gdańsk mają możliwość skorzystania z transportu powietrznego i przylecieć na lwowskie lotnisko Halickiego. Duże grupy mogą wynająć autobus i przejechać nim przez granicę, warto przy tym korzystać ze sprawdzonych przewoźników. Jako Baciar nie rekomenduję wyjazdu do Lwowa własnym samochodem, czeka Was tam dużo formalności i stania w kolejkach. Więcej o metodach transportu do Lwowa z poszczególnych miast w Polsce możecie przeczytać w tym wpisie.

Jakie atrakcje są we Lwowie?

Zależy co rozumiemy pod pojęciem atrakcje. Dla jednych to bogata oferta gastronomiczna - zarówno jedzenie jak i alkohol we Lwowie cieszą się dużą renomą i popularnością – dla drugich to nocne lokale i dyskoteki z zabawą do białego rana, a jeszcze inni za największą atrakcje uważają historyczne walory miasta. I tutaj dochodzimy do kolejnego punktu, czyli

Co zwiedzać i zobaczyć we Lwowie?


Cmentarz Łyczakowski to swoiste muzeum - Lwowa, Polski i innych narodów.  Dłuższy, pełen refleksji spacer wart jest więcej niż kilkanaście szkolnych lekcji.  Często nawet nie zdajemy sobie sprawy, kto tam spoczywa i jak piękne historie kryją się za wyrytymi w nagrobkach nazwiskami. Zapolska, Konopnicka, Banach, Goszczyński czy Lusia Zarembianka to tylko kilka z tych najbardziej znanych. Ponad nimi niczym mgła unosi się pamięć o dziejach Polski - Powstanie Styczniowe, I wojna światowa, Bitwa o Lwów, lwowskie Orlęta...  Nie tylko cmentarz żyje tą pamięcią. Kręte uliczki, kamienice o zdobnych fasadach, zatłoczone knajpy i spadające balkony domów...  Cały Lwów, woła wielowiekową i niezwykle skomplikowaną historią. Wiesz, ile Lwów znaczy dla polskiej, literatury, kinematografii, sportu, nauki czy nawet współczesnego biznesu i prawa? Lwów to miejsce, w którym oddycha się historią i tak naprawdę każdy znajdzie w nim coś dla siebie. Jesteś fanem science- fiction – przejdź się śladami Stanisława Lema, wielkiego lwowiaka. Chcesz zobaczyć, gdzie w piłkę nożną grał Kazimierz Górski? Nie ma problemu. A może wycieczka, podczas której zobaczysz domy znanych ludzi? Ruszajmy w drogę! Po drodze zobaczysz też wiele kamienic i fasad zza których wyłaniają się polskie napisy, ślady obecności naszych rodaków z przeszłości. We Lwowie każdy znajdzie coś dla siebie, powiadają. Tak, to niewątpliwie prawda - o ile wiesz, gdzie szukać. Możesz przeczytać o wszystkim w google i kierować się dwudniowymi relacjami z pobytu znanych blogerów, sprawdzić „najlepsze miejsca do odwiedzenia we Lwowie” i zwiedzać jak każdy. Możesz też chcieć czegoś więcej. Baciar unika klasycznego podejścia do zwiedzania.  Zna na wylot każdy zakamarek miasta i wie, że jego temperament skrywa się w najmniej oczywistych miejscach, a biesiadne serce bije tam, gdzie tętni lwowskie życie. W gwarnych uliczkach, najlepszych lokalach, w zacieśniających więzy trunkach i w smaku prawdziwej kuchni! Jeśli chcesz odkryć duszę miasta, nieuchwytną podczas sztampowego zwiedzania, a we Lwowie poczuć się beztrosko – napisz do Baciara.


Czy we Lwowie jest bezpiecznie? 

Tak, jednak tak jak w każdym dużym mieście na świecie zdarzają się wyjątki. 


Czy we Lwowie dogadam się po polsku?

We Lwowie wciąż mieszkają Polacy, którzy dbają o nasz język i z nimi na pewno się dogadacie. Ponadto dużo Ukraińców i pracowników hoteli i restauracji zna w stopniu komunikatywnym nasz język. Jeśli z jakichś powodów się nie zrozumiecie to zawsze możecie próbować po angielsku.

Czy we Lwowie jest tanio?

Jest dużo taniej niż w dużych polskich miastach. W porównaniu z dużymi miastami w Polsce znacznie tańszy jest alkohol, jedzenie i noclegi. Czyli to na co w głównej mierze wydajemy pieniądze na wyjeździe. 

Ile pieniędzy potrzebuję na wyjazd do Lwowa?

Tyle ile wydasz, hehe.  Ciężko odpowiedzieć na to pytanie, tak jak pisałem jest tam taniej, ale nie ma nic za darmo. Jedno jest pewne, nie będziesz żałować ani jednej hrywny. 

Dlaczego Lwów nie jest w Polsce?


Przyczyną był wybuch II Wojny Światowej, a smutną  konsekwencją konferencja jałtańska, na której Prezydent Roosevelt, Premier Churchill i Józef Stalin zadecydowali o powojennym kształcie Europy. Przywódca Związku Radzieckiego najmocniej domagał się przesunięcia granic Polski na Zachód i odebrania nam ziem wschodnich, w skutek tego utraciliśmy m.in. Wilno, Grodno i właśnie Lwów. 

Co przeczytać przed wyjazdem do Lwowa?

Mój ranking książek o Lwowie znajdziecie tu. 


Czy we Lwowie są ładne dziewczyny i czy lubią Polaków?

Niewątpliwie słowiańska uroda lwowianek robi wrażenie i pomaga w trenowaniu obrotu szyi. Czy jednak wraca się ze Lwowa z nowo poznaną miłością życia? Nie tak szybko! Jest to bardzo stereotypowe postrzeganie dziewczyn ze Lwowa i jeśli w Polsce nie jesteś Don Juanem de Marco to Lwów magicznie nie sprawi, że się nim staniesz. Owszem alkohol i świadomość, że jesteś bardziej wolny w zabawie pomaga w byciu bardziej towarzyskim, ale nie czyni Cię z automatu obiektem westchnień bawiących się dziewczyn. Bądź sobą, traktuj innych z szacunkiem, a na pewno poznasz tam niejedną nową znajomą. 

Czy warto zorganizowac wieczór kawalerski we Lwowie?

Nie warto - trzeba! Jeśli chcesz zorganizować swojemu przyjacielowi niezapomniany wieczór kawalerski we Lwowie to pisz do Baciara! Jeśli skrupulatnie zaplanujemy wyjazd to na miejscu nie będziemy musieli się niczym przejmować,  poza testowaniem siły głowy wobec lokalnych trunków. Dlatego zgodnie z zasadą Twój Lwów na mym głów, Baciar pomoże z organizacją niezapomnianego wieczoru kawalerskiego we Lwowie! Poczytaj więcej o atrakcjach jakie czekają na Ciebie i przyjaciół we Lwowie na wieczorze kawalerskim.

 

Czy warto zorganizować wieczór panieński we Lwowie?

Jeśli planujesz zorganizować przyjaciółce wymarzony wieczór panieński to Lwów jest idealnym do tego miejscem. Cieżko orzec, czy to za sprawą wiszącej gdzieś w powietrzu polskości miasta, położenia geograficznego czy klimatu - Lwów przygarnia i trudno poczuć się w nim obco. Z drugiej strony jest to miasto magiczne, nieco tajemnicze, które odkrywa się wciąż na nowo. We Lwowie czujemy się trochę za granicą, a trochę jak w domu. I choć zabrzmi to nieco absurdalnie, przyciąga nas lwowska bliskość, a zarazem odmienność. Przed planowaniem wieczoru panieńskiego we Lwowie przeczytaj baciarski blog, a jeśli masz pytania to skonsultuj je z Baciarem!

 

Czy warto zwiedzać Lwów z przewodnikiem?

We Lwowie każdy znajdzie coś dla siebie, powiadają. Tak, to niewątpliwie prawda - o ile wiesz gdzie szukać. Możesz przeczytać o wszystkim w google i kierować się dwudniowymi relacjami z pobytu znanych blogerów, sprawdzić „najlepsze miejsca do odwiedzenia we Lwowie” i zwiedzać jak każdy. Możesz też chcieć czegoś więcej. Lwowski Baciar unika klasycznego podejścia do zwiedzania.  Zna na wylot każdy zakamarek miasta i wie, że jego temperament skrywa się w najmniej oczywistych miejscach, a biesiadne serce bije tam, gdzie tętni lwowskie życie. W gwarnych uliczkach, najlepszych lokalach, w zacieśniających więzy trunkach i w smaku prawdziwej kuchni! Jeśli chcesz odkryć duszę miasta, nieuchwytną podczas sztampowego zwiedzania, a we Lwowie poczuć się beztrosko - Baciar będzie idealnym przewodnikiem dla Ciebie!

Chcesz pojechać do Lwowa, ale nie wiesz jak się za to zabrać?

Napisz do Baciara - wspólnie zaplanujmy wymarzony wyjazd!
 

O mnie

Kontakt

Polub Baciara na Facebooku

Polub Baciara na Instagramie