7c1831cb3c4feec7309cb62343b27c58.png

Podsumowanie 2020 roku - 12 baciarskich wpisów

2020 zapadnie nam w pamięci jako rok niezwykle trudny, pełen komplikacji, rozczarowań i przemyśleń. Plany i cele wyznaczane ochoczo u jego początku musiały ustąpić miejsca kolejnym restrykcjom, przyjmowanym z coraz większym niedowierzaniem. Po raz pierwszy od upadku ZSRR granica do Lwowa na nowo została zamknięta, a my miast słodkiej wiśniówki na rynku smakowaliśmy gorycz żalu za utraconymi dniami. Mimo niewielu podróży do miasta był to dla Baciara bardzo lwowski rok, pełen swoistej tęsknoty, jeszcze piękniejszych wspomnień i sprecyzowanych, lwowskich zamiarów. Ich wyrazem niech będzie dwanaście, najważniejszych baciarskich wpisów, do których przejrzenia serdecznie Was zapraszam. 

Hulaszczy dzień ze Stefanem Banachem

W Nowy Rok warto wkroczyć szumnie i z rozmachem. Pierwszy tegoroczny wpis naznaczony był sylwetką znamienitego Banacha - genialnego matematyka i wielkiego birbanta. Łamiąc zasady chronologicznych ram i obowiązujących standardów udaliśmy się na całodniową, mocno zakrapianą wędrówkę po mieście, zahaczając o uniwersytecki wykład, ulubioną knajpę i rozwiązując naprędce kilka matematycznych problematów, a nawet rodzinnych zaszłości. Wyszła z tego całkiem długa historia o kolorze złocistego piwa, pełna hucznych toastów, pachnąca cygarami i ormiańskim koniakiem… tylko dla czytelników o mocnej głowie! 

Jerzy Janicki - scenarzysta Lwowa

Kolejny z tekstów, był dla mnie szczególnie ważny, bo taką też rolę pełni jego bohater w mym baciarskim życiu. Mimo iż birbancki kufel dumnie złoci się w logo to właśnie Pan Jerzy Janicki - niestrudzony entuzjasta piękna i polskości Lwowa - od samego początku był patronem projektu lwowskibaciar.pl. Nie mogło więc zabraknąć wpisu o Panu Jerzym - z zawodu radiowcu i scenarzyście, z serca miłośnikowi Bieszczad i arcylwowianionowi z ulicy Łyczakowskiej. 

Lwowskie filmy

Oscarowy wieczór posłużył mi do opisania najważniejszych filmów, których akcja toczy się we Lwowie lub o tych opowiadających o miastu. Szczepko i Tońko, amerykański lotnik broniący Lwowa i zdobywca Oscara, Sprawa Gorgonowej oraz nominowany do Oscara film Agnieszki Holland to tylko kilka z przykładów. 

Lwów śladami Stanisława Lema

Tworząc ten wpis nie wiedziałem jeszcze, że 2021 będzie ogłoszony w Polsce rokiem Stanisława Lema. Tym bardziej warto do niego wrócić, zagłębić się w biografię tego kultowego pisarza i przejść się lwowskimi uliczkami, którymi chodził młody Staś. Był to niewątpliwie jeden z najpopularniejszych artykułów jaki ukazał się na blogu, co dobitnie pokazuje  jak wielką estymą cieszy się postać Stanisława Lema.

Książki o Lwowie

Świat w chorobliwym popłochu stanął na głowie i trzeba było zaszyć się w domu. Wielu z nas ten nieoczekiwany nadmiar wolnego czasu dał możliwość spokojnego poświęcania się lekturze. A przecież wiadomo, że nie ma ciekawszych książek niż te o Lwowie! Moją subiektywna listę tych najlepszych przedstawiłem w dwóch częściach. Idealnie sprawdzi się także teraz, do wyznaczania czytelniczych celów na 2021 rok! 

Lwów bez wychodzenia z domu

Najtrudniejszy wpis. Bo jakże pisać bez Lwowa o Lwowie? Wspomnienia, plany, kulinaria, muzyka - wszystko wyszczególnione po to, by docenić to co się (chwilowo) straciło. Skomplikowana historia miasta pozwala wierzyć, że wszystko, co złe przeminie. I Lwów będzie, pewnie już nie taki sam, lecz ciągle nasz…nasz ukochany! 

Wieczór panieński we Lwowie

No cóż, niewiele z zaplanowanych wyjazdów się odbyło, ale nie ma co rozdrapywać ran. Jestem pewien, że w 2021 roku Lwów będzie pełen pięknych i uśmiechniętych narzeczonych. Niezależnie kim jest przyszła panna młoda - miłośniczką architektury, kolekcjonerką doznań kulinarnych, pasjonatką kultury wysokiej, poszukiwaczką modowych trendów, szaloną podróżniczką, imprezową maszyną, królową parkietu czy mistrzynią w piciu wódki na czas - Lwów stanie na wysokości zadania!

Politycy ze Lwowa

Gdy kampania prezydencka osiągała apogeum, a wirus był w chwilowym odwrocie, postanowiłem opisać najważniejszych, polskich polityków związanych ze Lwowem na przestrzeni. Ojcowie niepodległości Piłsudski i Dmowski, ostatni polscy przedstawiciele władzy, Jacek Kuroń oraz kontrowersyjny Stanisław Żółtek proponujący odzyskanie Lwowa poprzez... płacenie łapówek ukraińskim urzędnikom - to wszystko w tym przepełnionym polityką, choć bardzo obiektywnym wpisie.  

Lwowskie domy znanych ludzi

Poczucie straty, tęsknota za utraconym, rozpamiętywanie przeszłości - tej jesienni jeszcze mocniej dopadły nas te przepełnione nostalgią rozważania. By nie dać się chandrze postanowiłem przekuć je we wpis o lwowskich domach i ich mieszkańcach. Tak oto powstał najobszerniejszy z tegorocznych artykułów - wynik lwowskiej wędrówki śladami tych, którzy to piękne miasto mają wpisane w życiorys i którzy mieli szczęście choć przez chwilę nazywać je domem. Myślę, że wiele z nazwisk Was zaskoczy.

Cmentarz Łyczakowski i Cmentarz Obrońców Lwowa

Listopad nie obył się bez wspomnień i hołdu oddanego tym, bez których historia naszego kraju potoczyłaby się całkiem inaczej. Nie istnieje ku temu odpowiedniejsze i bardziej wzruszające miejsce niż monumentalna, lwowska nekropolia - Cmentarz Łyczakowski. W dwuczęściowym wpisie starałem się przybliżyć historię miejsca, które stanowi obowiązkowy punkt na trasie każdej polskiej wycieczki będąc miejscem spoczynku nie tylko wielkich i zasłużonych, lecz także tych najmniejszych i najdzielniejszych - lwowskich Orląt. Patriotyzm, legenda zawsze wiernego miasta i historia naszego kraju w pigułce. 

Chcesz pojechać na wycieczkę do Lwowa w 2021 roku i zobaczyć miejsce opisane w tekście?

Napisz do Baciara i wspólnie zaplanujmy idealny wyjazd!

Kontakt

Polub Baciara na Facebooku

Polub Baciara na Instagramie