2d19e11e59b65f20de6edc1448faad25.jpg

Wyjazd do Lwowa w 2021 roku. Aktualna sytuacja z Covid - 19. Październik 2021

Koronawirus pozbawił nas wielu planów, marzeń i wspaniałych chwil we Lwowie. Wiosna przynosi nam jednak chwilę oddechu i wraz z pachnącym bzem poczuliśmy zapach nadziei. Jakie są szanse na wyjazd do Lwowa w 2021 roku i czy możliwe jest wypicie zimnego piwa na lwowskim rynku jeszcze w tym roku? 

Koronawirus na Ukrainie i we Lwowie - Październik 2021.

Gdy piszę te artykuł wciąż nie wiem, kiedy dokładnie będziemy mogli swobodnie pojechać do Lwowa. Prawdopodobnie osoby zaszczepione lub ze statusem ozdrowieńca, będą mogły skorzystać z certyfikatu Covidewego już od 1 lipca. Nie będzie zatem dla nich żadnych badań ani kwatrantanny z jednej czy drugiej strony granicy. Obserwując sytuację w Polsce da się odczuć pewne odprężenie w rygorze sanitarnym, a coraz więcej źródeł informuje o otwarciu granic europejskich i rozpoczęciu kontrolowanego ruchu turystycznego. Od poniedziałku 26 kwietnia Lwów znajduje się w żółtej strefie obostrzeń co oznacza, że większość barów i restauracji może przyjmować gości w swoich ogródkach. 13 maja na Ukrainie odnotowano 6 934  nowych przypadków zakażenia koronawirusem.

OD 5 SIERPNIA NASTĄPIŁA WYRAŹNA ZMIANA DOTYCZĄCA WJAZDU OBCOKRAJOWCÓW NA UKRAINĘ. SZCZEGÓŁY PONIŻEJ!

Wyjazd do Lwowa w 2021 roku, co trzeba zrobić?

Od paru miesięcy możemy wjechać na Ukrainę, ale musimy wykonać w Polsce test PCR i otrzymać negatywny wynik minimum 72 godziny przed wjazdem na Ukrainę. Musimy również obowiązkowo wykupić polisę zdrowotną obejmującą leczenie na Covid- 19. Na szczęście nie jest ona droga. Co będzie dalej? 

 

AKTUALIZACJA 05.10.2021: Od 5 sierpnia osoby zaszczepione dwoma dawkami szczepionki (lub w przypadku Johnson&Johnson jedną dawką) mogą wjechać na terytorium Ukrainy bezwarunkowo. Osoby niezaszczepione muszą przedstawić wynik testu PCR , ale umożliwia się również  wynik testu antygenowego, który możemy wykonać w 20 minut i jest dużo tańszy niż PCR. Konieczne jest wykonanie ponownego testu (PCR lub antygenowego) już na terenie Ukrainy w ciągu 72 godzin od momentu przekroczenia granicy.

Kiedy zostanie otwarta granica polsko-ukraińska? 

Aktualizacja na dzień 05.07.2021

Możemy teraz gdybać i zastanawiać się czy wjeżdżając na przejście nie będziemy musieli pokazywać dokumentu potwierdzajacego bycie zaszczepionym/ ozdrowieńcem. Wszystko w dużej mierze zależy od rządu ukraińskiego i uznania przez władze szczepionek, które są doprowadzone do obrotu w krajach Unii Europejskiej. Na chwilę obecną nawet będąc zaszczepionym dwoma dawkami Pfizera czy Astry Zeneci nie możemy wjechać na Ukrainę bez negatywnego wyniku testu PCR. W mediach podaje się dzień 1 lipca jako datę rozpoczęcia uznawania certyfikatów Covidowych na Ukrainie dla mieszkańców Unii Europejskiej. 

Od 8 czerwca osoby w pełni zaszczepione mogą wjechać na terytorium Ukrainy bez dodatkowych czynności. Testy PCR lub antygenowe są wymagane dla osób niezaszczepionych. Dzieci poniżej 12 roku życia wjeżdzają bez obostrzeń. Obowiązuje zakup polisy ubezpieczeniowej zawierającej leczenie Covid - 19. Na szczęscie jest ona bardzo tania. Decyzją Rządu Polskiego osoby niezaszczepione przy powrocie do Polski muszą udać się na kwaranatannę, z której zwolnieni zostać mogą po negatywnym wyniku testu ( minimum 7 dni).

Lwów jesień 2021

Od paru dni Lwów zaczyna odżywać. Już teraz w ogródkowych stolikach można usiąść i zjeść obiad czy napić się piwa z czego skrzętnie skorzystali co bardziej towarzyscy lwowianie, między innymi w kultowym Atlasie czy Baczewskim. Oczywiście wciąż nie wygląda to jeszcze tak jak np. dwa lata temu i trudno wyobrazić sobie 40 osobową grupę na Cmentarzu Łyczakowskim. Wyobrażam sobie jednak Ciebie drogi czytelniku jak spacerujesz sobie po Łyczakowie, Stryjskim Parku i wraz ze swoją partnerką/partnerem przysiadacie się w ogródku na zimne piwo czy lwowską kawę. Może będziesz miał szansę na zwiedzenie Lwowa na spokojnie, bez tłumów ludzi podążających za najbardziej komercyjnymi (niekoniecznie najlepszymi) miejscówkami. Może tęskniąc za Lwowem podczas kwarantanny bardziej docenimy tych, którzy musieli za nim tęsknić za nim całe życie? 

Będzie pięknie!

Jesień we Lwowie jest piękna!

 

Masz już dość siedzenia w domu i po pandemii chcesz pojechać do Lwowa? Wykorzystaj sytuację!

Napisz do Baciara - wspólnie zaplanujmy wymarzony wyjazd!
 

O mnie

Kontakt

Polub Baciara na Facebooku

Polub Baciara na Instagramie